od-nowa

12/05/2015 - 21:30

Bez manifestu

Grupę Literacką Piekary 24 powołała do życia wymiana sms-ów i emaili w nocy z 8 na 9 czerwca 2009 pomiędzy pomysłodawcą, Mateuszem Łapińskim a Katarzyną Wiśniewską i Mariuszem Słoniną. W przeciwieństwie do istniejących grup literackich, GLP24 podważa konieczność istnienia jakiegokolwiek manifestu poprzez jego nie-posiadanie. Za debiut twórczy uznawane jest wydanie antologii poetyckiej “Fabryka Słowa” oraz wieczór autorski w Cafe Katarynka w październiku 2009 r.

W dorobku Grupy znajdują się zarówno antologie poetyckie wydane drukiem/on-line: “Fabryka Słowa” (2009), “Warsztat EP” (2011), “EP” (2012), “24” (2013), “Transmisja Poetycka LP” (2014) - album słowno-muzyczny, zapis Transmisji Poetyckiej LP. Znajdują się tu również zbiory wierszy laureatów konkursów literackich (“160.EP” (2012), “CT780” (2013)), czy też autorskie tomy poetyckie (Mariusz Słonina: “Próba Słowa” (2009), “Mechanika Słowa” (2011)).

Transmisja Poetycka

Korzystając z oryginalnych rozwiązań, wynikających z połączenia Słowa, Muzyki Na Żywo i Nowych Mediów, Grupa Literacka Piekary 24 podejmuje się próby odkrywania poezji i literatury od nowa. Odrywając płaszczyznę komunikacji z drugim człowiekiem od stereotypowo pojmowanej sceny wieczoru poetyckiego, podąża za zasadą “bez podziału na autora, aktora i widza”, która realizowana jest poprzez nieszablonowy cykl spotkań poetyckich pn. “Transmisja Poetycka”, organizowanych od 2011 r.

W trakcie “Transmisji”, na równi ze scenicznym doświadczeniem członków Grupy, wykorzystywana jest interakcja z drugim człowiekiem - widzem, aktorem i autorem. Każde spotkanie w ramach tego cyklu charakteryzuje oryginalny scenariusz i temat – od literatury średniowiecznej, po twórczość Kabaretu Starszych Panów, Republiki czy Futurystuw oraz spotkania autorskie. Od 2012 r. niektóre “Transmisje” są emitowane na żywo w Internecie. Do tej pory Grupa Literacka Piekary 24 zorganizowała 34 spotkania z cyklu “Transmisja Poetycka”.

W tym roku w Od Nowie

od-nowa odkryte Słowo jest motywem przewodnim Transmisji Poetyckiej organizowanej w ramach tegorocznego Buumu Poetyckiego. Grupa Literacka Piekary 24 zaprasza do wspólnej poetyckiej podróży poprzez od-nowa-zaaranżowane teksty. Usłyszymy nie tylko autorskie utwory członków Grupy, ale również wiersze autorów dla nich szczególnych. Z nową nutką interakcji.

W Sieci

Facebook